Trzy, dwa, jeden – start!

29.08.2023

Autorka:
Marta JasiewiczMarta Jasiewicz

CEO

Po ponad dwóch latach pracy debiutujemy na scenie rozwiązań analitycznych z obszaru farmacji! Nasz pierwszy produkt to Smart Supplement Monitor. Kogo i jak chcemy wspierać? Jakie mamy marzenia? Dlaczego to robimy? Przeczytaj i… dołącz do nas!

Ponad dwa lata temu, oczywiście w roku wybuchu pandemii, dość nieświadomie dotknęliśmy wierzchołka góry lodowej. Chcieliśmy jedynie umożliwić swobodne przeglądanie i porównywanie suplementów diety pod kątem składu jakościowego i ilościowego. Potrzeba ta wydawała się oczywista, szczególnie że pandemia spowodowała zalew rynku nowymi produktami o charakterze suplementacyjnym. Chcieliśmy je poznać i przeanalizować w skończonym czasie 🙂

Nikt nam nie powiedział, że się nie da

Szybko przekonaliśmy się, że trafiliśmy na… ziemię niczyją. Okazało się, że nikt nie rozkłada ulotek suplementów na czynniki pierwsze, na skalę i nie łączy ich ponownie w ustrukturyzowane zestawy danych. Co więcej, waga takiej funkcjonalności okazała się szczególnie istotna w przeglądzie lekowym, gdzie kluczowe jest wykrywanie różnych relacji między poszczególnymi składnikami preparatów farmaceutycznych. Dla przypomnienia, przegląd lekowy, wreszcie, ma rangę świadczenia zdrowotnego w długo oczekiwanej przez środowisko ustawie o zawodzie farmaceuty z 10 grudnia 2020 roku.

Zaczynaliśmy w trójkę, pracując wieczorami i w weekendy. Robiliśmy wszystko wszędzie i naraz. Spieraliśmy się ze sobą, czuliśmy się przytłoczeni ogromem pracy, zaczynaliśmy kilka razy od nowa i tak niezliczoną liczbę razy.
I, wtem, nagle okazało się, że zgrany zespół tworzy kilkanaście osób, mamy partnerów i dysponujemy unikalną bazą danych i rozwiązań, o potrzebie których mówią uczestnicy ekosystemu opieki zdrowotnej.

Samo się nie stanie

Ten ekosystem tworzą pacjenci, producenci, a w szczególności – farmaceuci.
To im w najbliższych miesiącach będziemy poświęcać wiele uwagi, gdyż to właśnie ta grupa zawodowa ma szczególne kompetencje w zakresie optymalizacji farmakoterapii. Farmakoterapia to nie tylko leki, lecz także suplementy diety. Cieszymy się, że wreszcie ustawa nadała farmaceutom status zawodu medycznego a pilotaże w zakresie usługi przeglądu lekowego pokazują, ile pracy jest do wykonania w tym temacie.
Ale warto, gdyż korzyści są niewyobrażalne. Największą jest oczywiście poprawa zdrowia i samopoczucia pacjenta. Jednakże, nie można pominąć również kwestii ekonomicznej, gdyż finansowanie opieki farmaceutycznej przez państwo stanowiłoby niewielki koszt w odniesieniu do potencjalnych oszczędności.

Nie ma większej oszczędności, a zarazem inwestycji, niż zachowanie zdrowia. Brzmi jak profilaktyka? Promocja zdrowia? Panaceum na rosnące koszty w opieki zdrowotnej? Brzmi jak “ale to już było”?

Cóż… samo się nie stanie. Nie zrobią też tego za nas farmaceuci, lekarze, pielęgniarki, choć zrobią wiele by nas wesprzeć.
Według pól zdrowotnych Lalonda opieka zdrowotna to tylko 10% wpływu na zdrowie. 50% to styl życia, 20% czynniki genetyczne, 20% – środowisko.

Wszystko to brzmi górnolotnie? Na szczęście mamy w sobie romantyczną odwagę, lubimy stawiać pytania “dlaczego nie?” 🙂

Od marzeń do czynów

Dlatego dziś oferujemy pierwszy produkt. To Smart Supplement Monitor – świeże spojrzenie na dane pochodzące z Rejestru Produktów Objętych Powiadomieniem o Pierwszym Wprowadzeniu do obrotu” prowadzonym przez Główny Inspektorat Sanitarny.

A to tylko nasze pierwsze słowo. Podkręcamy obroty, szykując się do startu z bazą interakcji lek-supplement, przygotowanej na poziomie pojedynczej substancji leczniczej oraz składnika suplementów diety, o ile tylko były dostępne badania pozwalające opisać taką relację.

W kolejnym kroku wprowadzimy na rynek możliwość automatycznego wykrywania relacji synergistycznych i antagonistycznych między składnikami suplementów. W nieodległej przyszłości zaprezentujemy w pełni zdekomponowane i ustrukturyzowane informacje, szczególnie z ulotek dla suplementów diety. Chcemy, by naszą tajną bronią był score produktowy.

I, jak wszystko dobrze pójdzie – a dlaczego nie? – stworzymy nowy ekosystem, którego kręgosłupem będzie automatyzacja wielu etapów przeglądu lekowego. Dostarczymy kompleksowe narzędzie farmaceutom, które zminimalizuje trudną pracę ręczną, a pozwoli rozwinąć skrzydła w zakresie konsultacji farmaceutycznej.

Zapraszam do świata farmacji zaprojektowanego przez farmaceutów z małą pomocą matematyków 🙂

Autorki:
Marta JasiewiczMarta Jasiewicz

CEO

Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020, Osi Priorytetowej I: Przedsiębiorcza Polska Wschodnia, Działania 1.1 Platformy startowe dla nowych pomysłów, Poddziałania 1.1.2 Rozwój startupów w Polsce Wschodniej jako projekt „Smart Supplement – centrum optymalizacji farmakoterapii i monitoringu trendów w zakresie zakupu i przyjmowania produktów wydawanych bez recepty”.